A sok ezredéves régiségben gyökerező magyar közműveltség rajongóinak, az európai életérzés iránt vonzódó fiataloknak élménykínáló alkalma a Bálint napi Balassi-fesztivál.
Az európai Balassi-folyamat kiindulópontja – http://www.balassi.eu – pályázási lehetőséget nyit önkormányzatoknak, művelődési intézményeknek, könyvtáraknak, civil közösségeknek, értékőrzőknek, énekkaroknak, az elithez tartozó vendéglátóhelyeknek a XII. Bálint napi Balassi-fesztiválhoz – az európai életérzés ünnepéhez – kapcsolódó rendezvény megszervezésére. 2017-ben a fesztivál a poéta mai híveinek, követőinek, a Balassi Bálint-emlékkarddal kitüntetett versíróknak költeményeit emeli az irodalombarátok érdeklődésének fénykörébe. „Hadi-tér őrtüze, bíborban fürösztve, újra gyúl az öröklét” – adja meg a Bálint nap hangulatát Döbrentei Kornél Legyőzhetetlen a lant című költeményében.
A mi korunk vitézi poétáinak előtérbe állításáért a 2017. február 13-án és 14-én – kedden és szerdán – sorra kerülő zenés irodalmi esteken azokat a költeményeket célszerű megjeleníteni, amelyekben Balassi kardtársai, a magyar alapítású nemzetközi irodalmi díjjal elismert költők a hazaszeretetről, országunk szépségeiről, illetve magáról a XVI. századi európai költőóriásról, Balassi Bálintról írnak: „Fene ötte sebem/ teelődbe teszem, /adj gyógyírt, Istenem: /igen nagy hatalmú, /végtelen irgalmú, /ragadj ki az bajbúl” – idézi a költőóriás megálmodott szavait Kulcsár Ferenc felföldi költő.
A pályázat a Balassi-rendezvény vázlatát kell, hogy tartalmazza, legföljebb 60 gépelt soros leírásban. Célszerű elősorolni a szereplők nevét, körvonalazni a rendezvény irodalmi anyagát. „… fiúk, fiúk, ti viháncoló csitkók a vad szelekben, ha netalán az űrig nem sikerül szállnunk, s e rögös földre mégis visszatérnénk, csak lábujjhegyen, halkan!: apáink hűlő, drága arcán járunk” – jellemzi Erdély szeretetének költői finomságát Farkas Árpád Apáink arcán című alkotásában.
A pályázat különösen ajánlott az európai értékeket finomító, megújító szervezeteknek, a sok évezredes hagyományt hatásosan maivá fejlesztő civil egyesületeknek, kórusoknak, valamint az igényes vendégváróknak: éttermeknek. „Isten, engem éltessél, éltess nyolcvan évig, hadd legyek vitéz itt: a szellemi végeknél!” – kéri a Teremtőtől Ad notam: Balassi Bálint című versében Utassy József.
Kiváltképp örömmel látja a kiíró a határon túli közösségek pályázatát: Érsekújvártól Nagyszentmiklósig, Őriszigettől Ojtozig. Ugyancsak bizakodással várja az Európa távolabbi részein lakó, és a tengerentúli magyar közösségek pályaművét. Fölmagasíthatják az istenes költő alakját, idézve Tóth Bálintnak, az első Balassi-kardos költőnek Balassi Bálint magyar imádsága című művét: „Te adtad, le ne boruljak / semmmi földi hatalomnak, / dölyfös szívem mégis törted, verssel s asszonnyal gyötörded…”
A fesztiválrendezvényeknek egy közös mozzanatuk van: a 2017-ben, azaz a magyar gyökerű nemzetközi díj életében a huszonegyedik alkalommal Balassi Bálint-emlékkarddal kitüntetett magyar poéta és külföldi műfordító megnevezése a közönség előtt. Az európai életérzés ünnepének boros rendezvényein az első koccintás ezen irodalmárok egészségére történik. A kitüntetettek nevét a Balassi-kard alapítójától, Molnár Páltól, a Balassi kard Művészeti Alapítvány elnökétől E-levélben kapja meg valamennyi pályázó előzetesen. A rendezvény többi része szabadon alakítható a pályázók ötletei, elképzelései szerint. Felhasználhatják Nagy Gáspár verssorait: „…Téged Uram / végcsatám porondján / híven dicsérhetnélek: /katonád voltam itt / angyalid kürtszaván / táborodba megtérek.”
A pályaművet 2016. december 29-éig kell a preshaztarsasag@gmail.com és a balassikard@yahoo.com címre eljuttatni. A legjobbnak talált három rendezvénytervet az európai Balassi-kultusz központja, a http://www.balassi.eu bemutatja a világhálón, az alkotókkal rövid interjút készít a Présház Hírportál – http://www.preshaz.eu –, emellett a szervezők és családtagjaik meghívólevelet kapnak a Bálint napi Balassi-fesztivál központi rendezvényére, a Balassi Bálint-emlékkard XXI. alkalommal történő átadására. „Gyöngy ragyog a sár fölött / napzsoltárban holdima / aranyággal rád köszönt / csillagfürt és szálvia / csíksomlyói kishaza” – alkot képet Áve mundi Domina című költeményében Ferenczes István.
Figyelem! Fontos kitétel: ez a pályázat nem jár pénzmozgással. A jutalom egy különleges rendezvényen való részvétel, és az ottani kapcsolatteremtés lehetősége. Tehát az utazás és a Budapesten tartózkodás költségeit maguk a pályázók viselik. Ehhez támogatást nem kapnak. A rendezvényen ez a pályázat nem kerül szóba. A pályázók a közönség soraiban foglalnak helyet. A kardátadás után találkozhatnak kiemelkedő magyar költőkkel, zeneművészekkel, borászokkal, alkotó értelmiségiekkel.
Tusáztunk egykoron: ne zülljön szét a hon,
mint pünkösdi királyság.
További cikkek a rovatban
Start a jövőért – a TESCO pályázata helyi projektek támogatására (X)
Több köt össze, mint ami elválaszt -kreatív pályázat középiskolásoknak
Mindenkinek, aki CSABAI! pályázat
Ne csak nézd! pályázat társadalmi kérdésekkel foglalkozó előadások létrehozására
A Római Akadémia képzőművészeti ösztöndíja pályázat
Pályázat a Pege Aladár parkban elhelyezendő képzőművészeti alkotás tervének és makettjének elkészítésére
Pezsgő design és megjelenés grafikai pályázat
Pályázat kávézó és alkoholmentes italokra specializálódott vendéglátóhelyek támogatására
Vadmacska kreatív pályázatok
Leleményes Korea – Avagy mire jó egy gyümölcs, azontúl, hogy finom rajzpályázat
Amiért érdemes élni…fotópályázat
A demokrácia ellenálló képességének kiadása pályázat
Hankook Abroncsadományozási program – pályázat
Pályázat népi építészeti értékek megújulását támogató épületfelújításra
Kistelepülési üzletek támogatása – Munkáltatót terhelő közterhek megfizetéséhez nyújtott támogatás
Pályázat hely-specifikus képzőművészeti projektek létrehozására
One day in Józsefváros art open call
Pannónia Tehetségprogram Ösztöndíj
Deák Ferenc Ösztöndíj
Nyári diákmunka pályázat
Művészeti program pályázat
Kukába az élelmiszerpazarlással plakáttervező pályázat
Nyílászáró felújítási pályázat magánszemélyek részére – Budapest Erzsébetváros
Pepita ösztöndíj egyetemi és főiskolai hallgatók