Jövő februárban indul a Panel III. program, amelyben 2020-ig 380 ezer panellakást kíván felújítani a Kormány, összesen 500 Mrd Ft-nyi forrásból. Ennek egyharmada biztosan vissza nem térítendő támogatás lesz uniós forrásból, a maradék kétharmadnyi visszatérítendő támogatás forrása még bizonytalan. A MEHI üdvözli a program meghirdetését, de nem tartja indokoltnak, hogy csak a panelek pályázhatnak majd.
Az NFM régi adósságát törlesztette ma, amikor bejelentette, hogy jövőre lakossági energiahatékonysági program indul, amely a következő hét évre kiszámítható módon nyújt támogatást a szigetelni, kazánt cserélni, nyílászárót cserélni kívánóknak. Évi 54 ezer lakás kerül felújításra majd, évi 70 Mrd Forintnyi forrásból, azaz egy lakásra 1,3 M Ft jut. Az NFM tájékoztatásából kiderült, hogy a források egyharmada (évi kb. 23,8 Mrd Ft) az EUs forrásokból, pontosabban a KEHOP-ból származik, de az nem volt egyértelmű, hogy honnan jön a maradék kétharmad. A sajtótájékoztatón felmerült az MFB hitel, a Zöldgazdaság Finanszírozási Rendszer, illetve a társasházak saját vagyona, vagy a társasházak által igényelt hitelek.
A tervezett források (feltéve, hogy a kétharmad is állami forrásokból származik, akár hitel, akár vissza nem térítendő támogatás formájában) a szakmai szervezetek által megfogalmazott lakossági energiahatékonysági beruházási forrásigényeknek megfelelnek: Az öt szakmai szervezet. köztük a MEHI támogatásával novemberben megjelent Hazai Hatékonyság program évi 40 ezer lakás felújítását szorgalmazta évi 60 Mrd Forintból, amelyből 20 Mrd Forint származna a KEHOP-ból.
Feltűnő azonban, hogy a tervekben jelenleg csak a panellakások szerepelnek, a társasházak, illetve családi házak számára történő támogatásról nem volt szó, noha a hazai lakásállomány 82%-a nem panellakás. Horváth Attila Imre államtitkár elmondta, hogy a nem panellakásokra vonatkozó terveket majd az Épület- Energetikai Stratégiából ismerhetjük meg. Ezt a tervet 2013 júniusára ígérték, utoljára arról volt szó, hogy októberben kerül társadalmi egyeztetésre.
Bart István, a MEHI Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója így értékelte a bejelentést:
- „Üdvözöljük az NFM terveit, nagyon örülünk, hogy a Hazai Hatékonyság tervben megfogalmazott javaslatok egy része már ilyen hamar befogadásra talált. Örvendetes, hogy a Zöldgazdaság Finanszírozási Rendszer forrásait is a lakossági energiahatékonysági beruházásokra fordítják. Ezt a MEHI már régóta szorgalmazta.
- Nem értjük azonban, hogy miért kell kivételezni a panellakásokkal. A magyar lakásokból csak minden ötödik panel, és ezek között jóval nagyobb a felújítottak aránya, mint a családi házaknál, vagy a társasházaknál. Számos kutatás igazolja továbbá, hogy nem igaz az, amit az NFM állít, miszerint a panelekben érhető el a legnagyobb lakásonkénti energia-megtakarítás. Fontosnak tartjuk, hogy a panelek mellett a családi és a társasházak is részesüljenek az állami forrásokban.
- Nem egyértelmű a javasolt támogatási szerkezet sem. Helyesnek tartjuk azt az irányt, hogy a támogatásnak csak egyharmada vissza nem térítendő, de úgy gondoljuk, hogy a kétharmadnyi hitelforrás előteremtését nem szabad a társasházakra hagyni, hanem ezt is szervezett keretek közt kell biztosítani, a vissza nem térítendő támogatásokkal közös ügyintézés keretében, mégpedig úgy, hogy akár önrész nélkül is megindulhassanak a felújítások.”
Forrás: MEHI sajtóközlemény
További cikkek a rovatban
Több köt össze, mint ami elválaszt -kreatív pályázat középiskolásoknak
Mindenkinek, aki CSABAI! pályázat
Ne csak nézd! pályázat társadalmi kérdésekkel foglalkozó előadások létrehozására
A Római Akadémia képzőművészeti ösztöndíja pályázat
Pályázat a Pege Aladár parkban elhelyezendő képzőművészeti alkotás tervének és makettjének elkészítésére
Pezsgő design és megjelenés grafikai pályázat
Pályázat kávézó és alkoholmentes italokra specializálódott vendéglátóhelyek támogatására
Vadmacska kreatív pályázatok
Leleményes Korea – Avagy mire jó egy gyümölcs, azontúl, hogy finom rajzpályázat
Amiért érdemes élni…fotópályázat
Hankook Abroncsadományozási program – pályázat
Pályázat népi építészeti értékek megújulását támogató épületfelújításra
Kistelepülési üzletek támogatása – Munkáltatót terhelő közterhek megfizetéséhez nyújtott támogatás
Pályázat hely-specifikus képzőművészeti projektek létrehozására
One day in Józsefváros art open call
Pannónia Tehetségprogram Ösztöndíj
Deák Ferenc Ösztöndíj
Nyári diákmunka pályázat
Művészeti program pályázat
Kukába az élelmiszerpazarlással plakáttervező pályázat
Nyílászáró felújítási pályázat magánszemélyek részére – Budapest Erzsébetváros
Pepita ösztöndíj egyetemi és főiskolai hallgatók
Pályázat médiaművészeti projektfinanszírozásra
eidolon ösztöndíj – fotográfiai ösztöndíj