A 2023-ban indult új agrártámogatási ciklus a fiatal gazdák számára kihagyhatatlan és a korábbiakhoz képest jóval több lehetőséget kínál. A támogatás feltételrendszere változik – mintegy 157 euró többlettámogatás is igényelhető hektáronként. Az első kérelmet olyan 18-40 év közötti gazdálkodó nyújthatja be, aki a mezőgazdasági tevékenységét 2022. június 10-én kezdte meg, és megfelel a képzettségi előírásoknak.
Fiatal gazda pályázat 2023-2027 – Miért fontos a fiatal gazdák támogatása?
Az uniós agrártámogatások rendszere ciklusonként jelentősen megváltozik, és idén 2023-ban lépett életbe az új támogatási rendszer. Ma az átlagosan induló fiatal gazdák jövedelmi viszonyai és szakképzettsége elmúlt évek vidékfejlesztési támogatásai és a hazai beavatkozások ellenére sem megfelelőek, és az elemzések rámutattak arra, hogy hazánkban az agrárium gyorsuló ütemben öregszik. Így a generációs megújulás ma az egyik legfontosabb társadalompolitikai kérdés, amelynek kezelése elengedhetetlen az új 2023-2027 közötti időszakban. A vidék és agrárium jövőjét nagymértékben meghatározza, hogy napjainkban a fiatalok közül hányan választják az agráriumot hivatásul. Cél, hogy a gazdálkodás társadalmilag elismert és egyben jövedelmező foglalkozássá váljon, amely modern technológia alkalmazásával minőségi élelmiszer előállítást biztosít a magyar lakosság számára.
A korábbi fiatal gazda pályázat jellemzői
A fiatal gazda pályázat már az előző uniós ciklusban – a Vidékfejlesztési program keretében – az egyik legnépszerűbb felhívás volt. Az előfinanszírozású, egyszeri jövedelem kiegészítő támogatás keretében jelentős összegekre lehetett pályázni: a pályázati feltételeknek megfelelő pályázat – és megalapozott üzleti terv, pénzügyi terv esetén akár több mint 10 millió forintot lehetett igényelni. A pályázat nyertesei az összeggel szabadon gazdálkodhattak – saját gazdaságot hozhattak létre, saját mezőgazdasági területet, állatállományt vásárolhattak, vagy létszámot bővíthettek. A korábbiakban egy bizonyos méretű mezőgazdasági üzemet kellett létrehozni, és legalább 5 éven keresztül kellett üzemeltetni. A fiatal gazdák a mezőgazdasági tevékenységet két évig akár másik munkaviszony mellett is végezhették, majd legkésőbb a harmadik évtől saját vállalkozásban, fő állásban kellett tevékenykedniük. Az új fiatal gazda pályázat 2023-ban a Közös Agrárpolitika (KAP) részeként jelenik meg, és várhatóan az induló fiatal mezőgazdasági termelők (fiatal gazdák) az eddigieknél jóval nagyobb támogatásra számíthatnak.
2023-2027 – Mit várható a fiatal gazdák számára?
A Közös Agrárpolitika (KAP) egyik célkitűzése, hogy a mezőgazdasági pálya minél vonzóbb legyen nem csak a mezőgazdasági termelők, hanem a fiatalok körében is. A 2023-tól 2027-ig tartó Stratégiai Terv két pilléren nyugszik:
KAP I. pillér: Fiatal gazda terület alapú támogatás (YFS) – alaptámogatás, és az alaptámogatáson felül kifizethető kiegészítő támogatási konstrukció
KAP II. pillér: Generációváltást elősegítő támogatások, fiatal gazdák termelő beruházásait segítő támogatások
Az első pilléres fiatal gazda támogatás célja az indulás megkönnyítése, hiszen a gazdálkodás megkezdése nem csak magas költséggel jár, ugyanakkor az induló gazdaságok hitelképessége is alacsony. Az új gazdaságátadási törvény az átvevő fiatal gazdák számára akár 40-100 ezer eurónyi vissza nem térítendő támogatást jelenthet, amely már elegendő forrást biztosít a gazdaságuk működtetéséhez. 2023 második felében kezdődik meg a pályázati felhívások kidolgozása. A megújuló közvetlen támogatási rendszer keretében- az alaptámogatással, valamint az azon felül kifizethető konstrukcióval akár az alaptámogatás összege meg is duplázható. Egy projektre igényelhető maximális támogatás összege 1 millió euró lesz.
Mit jelent a fiatal gazda fogalma?
A fiatal mezőgazdasági termelők (fiatal gazda) támogatásáról szóló rendelet alapján az minősül fiatal mezőgazdasági termelőnek aki:
Az egységes kérelem benyújtása napján
- Legalább 18 éves illetve 40 évesnél nem idősebb természetes személy
- Olyan jogi személy, aki egy vagy több fiatal mezőgazdasági termelő tényleges és hosszú távú ellenőrzése alatt áll
- Aki először hoz létre mezőgazdasági üzemet mezőgazdasági üzem vezetőjeként
- Aki a mezőgazdasági tevékenységét – az előző naptári évi egységes kérelem benyújtására nyitva álló időszak utolsó napját követően (2022. június 10-én) kezdte meg (Forrás:NAK).
A fiatal gazda támogatást nem csak a tulajdonos, vagy a haszonbérlő igényelheti, hanem annak közeli hozzátartozója is – így a támogatási lehetőségek igénybevételéhez nem kell kötni sem szívességi földhasználati szerződést, vagy haszonbérleti szerződést sem. A támogatás öt éven keresztül igényelhető 2027-ig a támogatási ciklus végéig.
Példa: ha a fiatal gazda pl. 39 évesen igényel először támogatást, akkor számára az attól számított öt éven keresztül, vagy a 2027-ig a támogatási ciklus végéig jár.
Milyen végzettség szükséges a támogatás elnyeréséhez?
Az induló fiatal gazdának valamilyen mezőgazdasági végzettséggel vagy tapasztalattal kell rendelkeznie.
- Megfelelő mezőgazdasági végzettségek: mezőgazdasági, vagy erdészeti szakirányú képzettség, technikum
- Aranykalászos gazda tanfolyam
- Egyetemi/főiskolai szakirányú végzettség
- A képzettségi előírás kiváltható minimum 2 év igazolt mezőgazdasági szakmai gyakorlattal
Kik jogosultak az alaptámogatási kérelem benyújtására?
A kérelmező legalább 18 éves, és maximum 40 éves lehet.
A támogatás legfeljebb 5 évre igényelhető, a támogatott terület maximum 300 hektár lehet.
Az alaptámogatási kérelmet első alkalommal benyújtó nyilatkozik arról, hogy a mezőgazdasági tevékenységét a kérelem benyújtása előtt rövid idővel kezdte meg. Továbbá nyilatkozni kell arról, hogy a fiatal gazda a mezőgazdasági tevékenységet milyen gazdálkodási formában választja. Illetve csatolni kell a társasági formára vonatkozó egységes szerkezetbe foglalt hatályos létesítő okirat másolatát.
Ki jogosult a kiegészítő támogatás igénylésére?
A területalapú alapú alapkifizetés mellé a fiatal gazdák kiegészítő támogatás igénylésére is jogosultak amennyiben a speciális feltételeknek megfelelnek.
A kiegészítő támogatás igénylésére az jogosult:
- Aki 2022 június 9-e után kezdte meg a mezőgazdasági tevékenységét;
- Aki már legkorábban 2019 során igényelt területalapú fiatal gazda támogatást, illetve még nem nyújtott be egységes kérelmet;
- A korra és képzettségre vonatkozó feltételeknek megfelel;
- Aki nem csak kiegészítő támogatásra, hanem alaptámogatásra is kérelmet nyújt be.
A kiegészítő támogatás ügyfélkapun, az egységes kérelem keretében nyújtható be – évente egy alkalommal.
Mit jelent az átmeneti fiatal gazda támogatás?
Akik már korábban részesültek kifizetésben, beleférnek az ötéves időkeretbe, és a végzettségük (vagy szakmai gyakorlatuk) alapján megfelelnek a feltételeknek jogosultak a támogatásra.
A mezőgazdasági tevékenység induló dátumának megállapítása
A mezőgazdasági tevékenység induló dátumának az tekinthető, amikortól a magánszemély/jogi személy saját kockázatára megkezdte a mezőgazdasági tevékenységgel összefüggő gazdasági tevékenységet.
A jelen támogatás csak az üzem megalakulását követő időszakra adható, az uniós jog szerint nem tekinthető új belépőnek, aki saját kockázatra már korábban végzett mezőgazdasági tevékenységet, függetlenül attól, hogy korábban benyújtott-e támogatási kérelmet.
Az induló dátum megállapítása az egyes gazdálkodási formák szerint a következő:
- A fiatal gazda nyilatkozata szerinti időpont
- MÁK által – a nyilvántartások által megállapított időpont
Mezőgazdasági őstermelő esetén: a tevékenység nyilvántartásba vételének dátuma
Egyéni vállalkozók esetén: a fő/melléktevékenység bejegyzésének dátuma
Jogi személyek esetén: az alapító okirat dátuma, amikor fő/melléktevékenységként bejegyzésre került
Őstermelők családi gazdasága (ŐCSG) esetén: ŐCSG tagként vagy gazdasági vezetővé válás időpontja
A MÁK 20 pontos pontozási rendszer alapján vizsgálja, hogy ŐCSG tagként mezőgazdasági üzemvezetőként működött-e: 10 pont illetve annál kevesebb pont esetén új belépőnek tekinthető, és jogosult a támogatásra.
A támogatás mértéke (EUR/ha)
A támogatás összege évente meghatározott értékhatár közé esik: jelenleg a fajlagos támogatás (EUR/ha) min. 78 euró, max. 236 euró.
Miért fontos az új gazdaságátadási törvény a fiatal gazdák számára?
A jövőben olyan pályázati konstrukciók várhatóak, amelyek a 2023. januárban életbe lépett gazdaságátadási törvényhez kapcsolódva pénzügyi ösztönzést kínálnak mind az átvevő fiatal gazdáknak, de az átadóknak egyaránt. Nevezetesen üzemmérettől függően a fiatal gazda 40-100 ezer euró vissza nem térítendő támogatást kaphat, amennyiben megfelel a pályázat által meghatározott feltételeknek. 2023 első félévében kerül sor a beruházásokhoz és az egyéb jogszabályokhoz kapcsolódó eljárásrend kidolgozására, a pályázati felhívások pedig az év második félévében várhatóak.
További cikkek a rovatban
Pályázat szőlő- és borágazatban hasznosított gépek, technológiai berendezések és informatikai eszközök beszerzéséhez
Mezőgazdasági kisüzemek beruházási támogatása pályázat
Feldolgozó üzemek fejlesztésének támogatása pályázat
Feldolgozó üzemek komplex fejlesztésének támogatása pályázat
Állattartó telepek fejlesztésének támogatása pályázat – KAP-RD01a-RD01c-RD01d-RD01e-1-24
Állattartó telepek megújításának támogatása pályázat – KAP-RD01a-RD01c-RD01d-RD01e-2-24
Kertészet – ültetvénytelepítés és gyógynövénytermesztés támogatása pályázat – KAP-RD01a-RD12-1-24
KAP-RD40-1-24 – Fiatal erdők állománynevelésének támogatása pályázat
Díszkertészeti ágazat kisvállalkozásainak támogatása pályázat – KAP-RD09b-1-24
Éhes ökovárosok pályázat művészetvezérelt kísérletekre
Pályázat a városi mezőgazdaság fellendítésére Európában és azon túl!
FAO-AM ösztöndíjprogram pályázat
Pályázat a a szőlőültetvények szerkezetátalakításához és átállításához
Pályázat szociális gazdaságban tevékenykedő kkv-k fejlődésének ösztönzésére
Pályázat lovas sportok, lovas hagyományőrzés, lovas turizmus, lovas terápia, lovas rendezvények támogatására
VP1-1.2.1-23 – Bemutató üzemek támogatása pályázat
Krízishelyzetre szóló támogatás az akvakultúra ágazat szereplőinek pályázat
Vis maior jellegű halpusztulás, illetve állományvesztés részleges kárenyhítése haltelepítéssel
Állami földek értékesítése pályázati felhívás
Nyári diákmunka munkaerő piaci program – bértámogatás pályázat
A KKV-k ösztönzése az új városi mezőgazdasági értékláncban, a fenntartható növekedés érdekében pályázat
A tejágazat szerkezetátalakítását kísérő állatjóléti támogatás
Baromfi állatjóléti támogatás
Mezőgazdasági kisüzemek fejlesztése, támogatása pályázat