A fecskék eltűnése ökológiai katasztrófa, amely ellen mindannyian tehetünk. Például, hogy nem hagyjuk „kihűlni” a témát. Alkotói pályázat a közbeszéd tematizálására felnőtt és gyermek kategóriában.
Magyarországról 2020-ra eltűnhetnek a fecskék. Aggasztóak a friss fecskeállomány-elemzések: 1999-2009 között a molnárfecskék populációja 65 százalékkal, a füsti fecskéké 44 százalékkal, a partifecskéké 30 százalékkal csökkent az országban – írja az MTI. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) Monitoring Központjának adatai nem egy-két év változását mutatják, hanem folyamatos állománycsökkenési tendenciára hívják fel a figyelmet. Ha az irányzat folytatódik, 2020-ra a fecskeállomány kipusztulhat Magyarországról – közölte a MME. A vidékies környezetben élő füsti fecskék állománycsökkenésének egyik fő oka, hogy az utóbbi évtizedben összeomlott mind az intézményes, mind a háztáji állattartás Magyarországon.
Az emberek sokat és sokmindenről beszélnek, de az igazán fontos és érzékeny kérdésekről soha sem eleget.
A fecskék eltűnése ökológiai katasztrófa, amely ellen mindannyian tehetünk. Például, hogy nem hagyjuk „kihűlni” a témát.
Ezért a DRÓT szerkesztősége úgy döntött, hogy alkotói pályázatot ír ki külön felnőtteknek és gyerekeknek.
Te is fontosnak tartod a fecskéket? Művész vagy és/vagy értő és érzékeny ember? Akarsz valamit tenni környezetedért és hazádért? Jó ügy mellé állnál művészeteddel, kreativitásoddal? Itt a remek alkalom.
A legjobb alkotásokat a DRÓT szerkesztősége kiválasztja és megjelenteti a DRÓT alkotói portálon, továbbá a leges-legjobbak között értékes ajándékokat sorsolunk ki – fő támogatónk – a MrSale öltönyüzlet jóvoltából. A zsűri két tanácsadója Centauri (író, ornitológus) és Szarka Fedor Guido (képzőművész, festő, grafikus). Az akcióhoz kapcsolódott a Gittegylet.com, akik különdíjat adnak az általuk kiválasztott műveknek, és megjelentetik a Gitt honlapján.
(Amennyiben más cégektől is érkeznek a zsűrizésig díj felajánlások, azokat is kisorsoljuk, a cégeket pedig támogatóink között feltüntetjük.)
Mit kell tenned?
1.
Írj verset, novellát, esszét, tanulmányt, cikket vagy fotózz, filmezz, rajzolj, fess bármit, ami fecskékkel kapcsolatos és küldd el nekünk 2015. június 12-ig a drotlap@gmail.com címre. A tárgy mezőbe írd, hogy „mi van a fecskékkel?” illetve, hogy felnőtt vagy gyermek kategóriában pályázol-e.
2.
Oszd meg ezt a pályázati felhívást vagy küldd tovább, annak akit érdekelhet. Nyomtasd ki és „posztold” munkahelyeden, iskoládban, köztereken. Segíts, hogy minél több embernek feltehessük a kérdést: mi van a fecskékkel?
3.
Ha lehetőséged van rá építs fészekrakó helyeket a fecskéknek (és más madaraknak is). Hamarosan részletes fészeképítő tanácsok a DRÓTon.
Végül – talán szokatlan gesztussal – ezen pályázat felhívását két saját „fecskés” verssel zárom, remélve: inspirál titeket.
Segítsetek, hogy eljusson ez a kiírás minél több emberhez.
Alkossatok fecskéset, emberek!
Tovább a pályázatra: Mi van a fecskékkel?
További cikkek a rovatban
Mutasd meg magad! – irodalmi transzfer pályázat hazai szerzők és fordítók részére
Nemzetközi ösztöndíj újságíróknak
Pályázat kortárs irodalmi szociográfiák írására