Pályázat kiemelt jelentőségű, közepes- és nagyléptékű gazdasági fejlesztések támogatására a Vajdaságban.
A felhívás referenciaszáma: H-04/2019-III
A pályázat céljai, keretösszege
1. szakasz
Vissza nem térítendő támogatás folyósítása vajdasági magyar vállalkozások számára ipari innováció bevezetése vagy a technológiai felszereltségi szintjük és termelési kapacitásaik növelése céljából.
A vissza nem térítendő támogatás keretösszege: 3.000.000.000,00 forintnak (HUF) megfelelő dinár (RSD).
A pályázat részcéljai:
- a szülőföldön maradás és boldogulás támogatása;
- a gazdasági tevékenységek erősítése;
- a vállalkozások technológiai fejlettségi szintjének vagy kapacitásának növelése;
- az ipari digitalizáció (ipar 4.0) bevezetésének támogatása;
- a munkahelyek számának megőrzése és a foglalkoztatottság növelése;
- a beszállítók számának növelése;
- a gazdasági szereplők üzleti hatékonyságának növelése;
- a kivitel növelése és a behozatali cikkek felcserélése hazai termékekkel;
- a magyarországi vállalkozások Szerbiában történő beruházásainak serkentése;
- a visszatelepülés ösztönzése.
Általános pénzügyi feltételek
A megvalósítandó projekt saját forrásból, hitelből és vissza nem térítendő támogatásból tevődik össze, amelyek együttesen határozzák meg a projekt összes elszámolható költségét. Az elszámolható költségek a pályázathoz csatolt üzleti tervben szereplő tételek megvalósítására használhatók fel.
Saját forrás a pályázat elszámolható költségeinek Pályázó által, saját pénzügyi forrásból teljesített részösszege, vagy a Pályázó tulajdonában levő, a pályázathoz mellékelt üzleti terv és a fejlesztés szerves részét képező ingatlan lehet. A saját forrás rendelkezésre állását a Pályázó a pályázat benyújtásakor igazolja.
A hitelt a Pályázó szerbiai székhelyű kereskedelmi bankkal kötött hitelszerződés útján biztosítja. A hitelösszeg rendelkezésre állását a Pályázó a fent meghatározott bankok egyike által kiadott hitel előminősítés benyújtásával igazolja. A programba bevont bankok listáját a Prosperitati Alapítvány honlapján (www.prosperitati.rs) teszi közzé.
A pályázat tárgyát képező beruházás megvalósítható saját forrás, hitel és vissza nem térítendő támogatás felhasználásával, vagy saját forrás és vissza nem térítendő támogatás felhasználásával.
Az első esetben a pályázó által minimálisan biztosítandó kötelező saját forrás a pályázat elszámolható költségeinek 25%-a, a saját forrás és a hitel pedig együttesen legalább a 60%-a.
A második esetben a saját forrás mértéke a pályázat elszámolható költségeinek legalább 60 %-a, s a Pályázó köteles a vissza nem térítendő támogatás összegére szóló bankgarancia biztosítására a Támogató részére, amelynek a projekt elszámolásának Támogató általi elfogadásáig rendelkezésre kell állnia.
Saját forrásként elszámolható a fejlesztés megvalósításához kapcsolódó, a Pályázó tulajdonában levő ingatlan, amely a pályázat elszámolható költségeinek legfeljebb 25%-a lehet. A Pályázó tulajdonában levő, saját forrásként elszámolt ingatlan hivatalos értékbecslő által megállapított piaci értékét a Támogató csökkenti azzal az értékkel, amelyet a Pályázó korábbi pályázata alapján az Alapítvány támogatásából beruházott az ingatlanba.
Amennyiben a pályázó a projekt megvalósításához hitelt is felhasznál, abban az esetben a saját forrásként elszámolt ingatlan értékét a hitelt nyújtó bank által elfogadott értékbecslőnek kell felbecsülnie.
Az ÁFA nem elszámolható költség, az üzleti terv fejlesztésre vonatkozó tételeit dináros nettó összegben szükséges meghatározni.
A projekt végrehajtása során lehetőség van szállítói előleg igénylésére. Az előleg igénylésének feltétele az előleg összegével megegyező értékű bankgarancia biztosítása a Támogató javára (amennyiben korábban nem került bankgarancia benyújtásra a fenti 2. bekezdéssel összhangban), amelynek a projekt elszámolásának Támogató általi elfogadásáig rendelkezésre kell állnia.
A Pályázó köteles szállítói, illetve kivitelezői bankgaranciát biztosítani a pályázathoz csatolt üzleti tervben szereplő tételek szerződés szerinti és szakszerű teljesítésének biztosítására.
A vissza nem térítendő támogatás intenzitása és összege
A vissza nem térítendő támogatás intenzitásának legmagasabb mértéke a projekt összköltségének legfeljebb 40 %-a.
A projekt összköltsége legalább 100.000,00 Eurónak a pályázati felhívás közzétételének napján érvényes SZNB középárfolyamon számított dináros nettó értéke.
A vissza nem térítendő támogatás maximális mértéke 3.000.000,00 Eurónak a pályázati felhívás közzétételének napján érvényes SZNB középárfolyamon számított dináros nettó értéke.
Támogató a vissza nem térítendő támogatás összegét forintban (HUF) határozza meg, a Pályázónak pedig az annak megfelelő értékű szerb dinár kerül kiutalásra. Az árfolyamkockázat a pályázót terheli.
A pályázók köre és pályázati feltételek
A pályázat benyújtására jogosult: a Vajdaság AT területén nyilvántartott székhellyel rendelkező jogi személy, amelynek alapítói és/vagy dolgozói jelentős része olyan természetes személy/ek, aki/k rendelkezik/nek a Szerb Köztársaság és Magyarország állampolgárságaival és a Vajdaság AT területén bejegyzett lakcímmel.
Egy Pályázó pályázati körönként csak egy pályázatot nyújthat be, valamint ugyanazon lakcímre bejegyzett Pályázók közül pályázati körönként csak egy nyújthat be pályázatot.
A beruházásnak a Vajdaság AT területén kell megvalósulnia.
A Pályázóra vonatkozó általános feltételek:
- tulajdonosi szerkezete nem változhat a pályázat kiírása és a támogatási szerződés megkötése közötti időszakban;
- tevékenységét a pályázat benyújtását megelőzően legalább 2 éve végzi bejegyzett formában (jogelődöket és kapcsolt – kezességet vállaló vállalkozásokat beleértve).
Amennyiben a Pályázó alapítói magyarországi és vajdasági székhelyű vállalkozások, jelen bekezdésben meghatározott jogosultsági feltételeknek való megfelelés tekintetében figyelembe vehetőek a magyarországi és vajdasági vállalkozások, mint partnercégek által közösen alapított vállalkozás adatai is. Ebben az esetben a pályázat a pályázó saját, valamint a tulajdonos vállalkozások jóváhagyott éves beszámolója alapján együttesen, a vizsgált gazdálkodási adatok összegezve kerülnek figyelembevételre, s az alapítónak kezességet kell vállalnia a Támogató javára. Ilyen esetben a lenti a)-m) pontoknak az alapító, s kezességet vállaló vállalkozásoknak is meg kell felelniük.
Amennyiben a fejlesztéssel érintett ingatlan nincs a Pályázó kizárólagos tulajdonában, vagy vétel során nem válik a Pályázó kizárólagos tulajdonává, úgy szükséges közjegyző által hitelesített hosszú távú bérleti, illetve üzemeltetési szerződés csatolása a pályázat benyújtásához. Amennyiben a bérleti szerződés nem tartalmazza, szükséges benyújtani közjegyző által hitelesített tulajdonosi nyilatkozatot arról, hogy a tulajdonos hozzájárul a pályázatban szereplő projekt megvalósításához és a támogatási időszak során megvalósuló fejlesztések Pályázó általi aktiválásához, valamint hogy az ingatlan a kötelező fenntartási időszakban a fejlesztés céljára rendelkezésre áll. Amennyiben az épület a biztosítékok részét képezi, szükséges benyújtani közjegyző által hitelesített tulajdonosi nyilatkozatot az Alapítvány javára szóló ingatlan jelzálog bejegyzéséhez.
A támogatás rendeltetése
Támogatható beruházási elemek: az ipari innovációs és technológiai fejlesztésekhez kapcsolódó tárgyi eszközök (ingatlan, gép és berendezés) és immateriális javak beszerzési költsége, a következők szerint:
- Tervezés és engedélyezés költségei (összesen legfeljebb 3%-ban a projekt elszámolható összköltségéhez viszonyítva, saját forrás terhére),
- Innováció bevezetése vagy technológiafejlesztés, bővítés: gyártósorok, gépek, eszközök, berendezések beszerzése,
- Ingatlanvásárlás (összesen legfeljebb 10%-ban a projekt elszámolható összköltségéhez viszonyítva), amennyiben a b) pont szerinti eszközök beszerzéséhez, működtetéséhez kapcsolódik,
- Épületbővítés, -korszerűsítés, amennyiben a b) pont szerinti eszközök beszerzéséhez, működtetéséhez kapcsolódnak,
- Szállítóeszközök, melyek nettó teherbírása legalább 1 tonna, a gyár vagyonvédelméhez és energiahatékonyságot szolgáló beruházáshoz szükséges eszközök, a létesítmény energiaellátását biztosító megújuló energiatermelő eszközök (pl. napelem, napkollektor, kiserőmű) – a projekt elszámolható összköltségéhez viszonyítva összesen maximum 20%-ban,
- Immateriális javak: vállalatirányítási szoftverek, gyártási licenc, szabadalmak, védjegyek beszerzésének és bevezetésének költsége.
Fenntartási időszak
A pályázat eredményeképp megvalósult projektet a megvalósítás befejezését követő 10 éves időszakban kötelező fenntartani. A végső kedvezményezettnek vállalnia kell, hogy a fenntartási időszak végéig a projektet fenntartja és működteti.
Letölthető dokumentumok
Vajdasági vállalkozásfejlesztés pályázati kiírás
Pályázat benyújtása
A pályázati beadványt – a megfelelő mellékletekkel együtt – 2020. február 1-től a Prosperitati Alapítvány területileg illetékes irodájába kell eljuttatni személyesen, lezáratlan borítékban, megcímezve, feltüntetve a pályázat referenciaszámát. A pályázati formanyomtatvány előzetes regisztrációt követően elérhető a www.pit.prosperitati.rs honlapon. A pályázás előfeltétele az online rendszerbe történő regisztrálás, az online űrlap kitöltése és a mellékletek feltöltése.
A pályázat beadási határideje 2020. március 31., 14:00 óra.
További cikkek a rovatban
Tiéd a holnap! – A jövő kreatív tehetségét várja a MOME! ösztöndíj
Sporttámogatás pályázat szociálisan rászoruló intézmények számára
Rászoruló kiskorú gyermekek (illetve az őket ellátó és segítő intézmények) sporttámogatása
Gyógyszerészet pillanatképekben fotópályázat
Romano Kher ösztöndíj pályázat
Katona Kiss Ferenc és neje Túri Júlia képzőművészeti alapítvány ösztöndíj pályázat
Pályázat könnyűzenei koncerthelyszíneken rendszeres élőzenei koncertprogram megvalósítására
Mészáros Lázár honvédségi ösztöndíj
Pályázat piacra lépéshez magyar kkv-k és startup cégek számára
Összesen négyszáz millió forintot oszt ki a Kormány külhoni lovas szervezetek számára
Személygépkocsi beszerzés támogatása kerekesszékkel közlekedő személyek részére
Pályázat lovas sportok, lovas hagyományőrzés, lovas turizmus, lovas terápia, lovas rendezvények támogatására
Logó és szlogen pályázat
Pályázat az egyházi jogi személyek közösségi célú programjainak megvalósítására
Pályázat nemzetiségi civil szervezetek 2024. évi költségvetési támogatására
Törőcsik Mari-ösztöndíj pályázat
Gyakornoki program a 24.hu-nál! pályázat
KBr Photo Award – nemzetközi dokumentarista fotópályázat
Civil közösségi tevékenységek és feltételeinek támogatása
Rijksakademie Residency – rezidencia program (Amszterdam) pályázat
Pályázat szakmai tevékenységek fejlesztésére és megújítására képzőművészek számára
A Fókuszterületi innovációs projektek támogatása pályázat
Alkotói támogatás tudományos ismeretterjesztés és környezetkultúra területen, igényes művek szerzői számára
Pályázat ismeretterjesztő és környezetkultúra rendezvények megvalósítására