Vidéken és ott is a nagyvárosokban, a megyeszékhelyeken éri meg leginkább a Csok.
Az Ingatlan.com legújabb elemzése szerint, jelen időszakban leginkább a vidéki nagyvárosokban és a megyeszékhelyeken éri meg igényelni a Családi Otthonteremtési kedvezményt.
Az átlagban 1,5 millió forint összegű CSOK-kal vidéki nagyvárosban akár félszobával is meg lehet növelni a komfortot, megyeszékhelyeken átlagosan 6-9 négyzetméterrel nagyobb lakást lehet vásárolni. Ugyanennyi pénz budapesten mindössze 3 négyzetméterrel nagyobb használt lakás megvásárlására elegendő.
Budapesten többnyire a 3 gyerekes családok számára éri meg a CsOK, akik egy kb. 10 milliós többlettámogatással 14 négyzetméterrel nagyobb új lakáshoz juthatnak, ami vidéken ekkora összeg esetén 20-30 plusz négyzetmétert is jelenthet.
Elindulása óta több mint 90 ezer család részesült összesen 250 milliárd forint otthonteremtési támogatásban (csok).
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és ifjúságügyért felelős államtitkára szerint a támogatottak 12 százaléka gyermekét egyedül nevelő szülő és a már megítélt támogatások esetében, közel 45 ezer pályázat esetében még meg nem született gyermek vállalásáról döntöttek a fiatalok.
Az Otthonteremtési támogatás jelentős szerepet játszik az építőipar fellendítésében is. 2018. első félévben több mint 6500 új lakás épült, és ez 30 százalékkal több, mint a 2017-es azonos időszakra mért adat, pedig 2017-ben is emelkedett a lakásépítések száma. A beadott építési engedélyek alapján látható, hogy megmaradni látszik a lakásépítések dinamikája.
A csok 2019-ben is folytatódik, az elfogadott költségvetésben 242 milliárd forint áll rendelkezésre az otthonteremtési programra, amelyet nem szabályoz semmiféle nincs pénzügyi korlát, vagyis a beérkező igények szerint nyújtják a támogatásokat.
A Kopp Mária Intézet felmérése nagyobb részt egyezik az ingatlan.com kutatsásával. A felmérés szerint a legtöbb támogatást a Közép-Magyarországon élők vehették igénybe. A támogatások 36 százalékát kisvárosi ingatlanokra kérték, 32 százalékát falvakban, községekben, 23 százalékát megyei jogú városokban lévő ingatlanokra, 9 százalékát pedig budapesti otthonokra.
A csokot felhasználók zömének 80 százaléka ott használja fel a támogatást, ahol él, a budapestieknek azonban csak 66 százaléka marad a fővárosban, 34 százalékuk kisvárosokba, falvakba költözik a kapott támogatás segítségével.
Ugyanezen tanulmányból kiderül az is, hogy a csokkal támogatott családok 30 százalékának egy gyermeke van, 34 százaléka két gyermeket nevel, negyedük nagycsaládos (három vagy több gyermekes) és 11 százalékuk még gyermektelen.
További cikkek a rovatban
A Loupe Színházi Társulás arculatpályázata
Künstlerstadt Kalbe: Nyári rezidencia pályázat
Ékszertervező pályázat
Budapest főpályaudvar irodalmi pályázat
Emberi Jogi Rövidfilmverseny pályázat diákoknak
L’ORÉAL-UNESCO A Nőkért és a Tudományért Magyar Ösztöndíj pályázat
Selyemutak Ifjúsági Kutatási Ösztöndíj
Friedrich-Ebert-Stiftung Budapest – FES30 ösztöndíj
Basquiat nyomában – képzőművészeti pályázat
Az “Engedetlenség Leányiskolája” pályázata nő alkotók, női alkotócsoportok, kollektívák számára
Pályázat egyedülálló és családos hajléktalanok személyre szabott programjainak támogatására
A városi ipari örökség új művészeti perspektívái – pályázat fotósoknak és építészeknek
Egypercesnovella-író pályázat
Pályázat gazdasági vállalkozások kialakítására
Pályázat Budapest 150 emlékévhez kapcsolódó művészeti és kulturális projektek támogatására
IX. Dorothy Waxman Nemzetközi Textiltervezői Díj
Tervezői pályázat bútor, lakáskiegészítő és textiltermék kategóriában
Terézváros díjai képző- és iparművészeti pályázat
Pályázat nemzetközi fotográfiai fesztiválra
Petőfi Felhő Projekt zenei pályázat
A tejágazat szerkezetátalakítását kísérő állatjóléti támogatás
Vállfa Feszt – Pályázat
Baromfi állatjóléti támogatás
MOHÁCS 500 logó és kisarculat pályázat