Az Oktatási és Kulturális Minisztérium pályázatot hirdet a Hátrányos Helyzetű Tanulók Arany János Kollégiumi Programja által nyújtott szolgáltatások tekintetében ellátatlan területnek minősülő Zala megyében, Hajdú-Bihar megyében vagy Békés megyében található középiskolai kollégiumok és partnerintézményként velük pályázó középiskolák – gimnáziumok és szakközépiskolák -, illetve kollégiumi intézményegységet is működtető középfokú intézmények és fenntartóik számára a Hátrányos Helyzetű Tanulók Arany János Kollégiumi Programjában való részvételre.
A pályázók a program 2009/2010. tanév során történő előkészítését követően a 2010/2011. tanévtől indíthatnak 9. évfolyamot a program keretében.
A program tartalmának jogszabályi hátterét a nevelési oktatási intézmények működéséről szóló 11/1994. (VI. 8.) MKM rendelet 39/H. §-a rögzíti. A program szakmai megvalósítását mentor támogatja. A programban való részvételhez kapcsolódó költségvetési támogatás feltételeit a Magyar Köztársaság adott évi költségvetéséről szóló törvény tartalmazza. A kollégiumnak a programban résztvevő középiskolai tanulók nevelését, oktatását, ellátását a más jogszabályokban rögzítettek betartása mellett az oktatási és kulturális miniszter által közzétett „Hátrányos Helyzetű Tanulók Arany János Kollégiumi Programja közlemény (a továbbiakban közlemény) szerint kell megszerveznie. A közlemény az Oktatási és Kulturális Minisztérium honlapján az alábbi linken érhető el.
A programban való részvétel feltételei:
- A pályázó kollégiumoknak rendelkezniük kell azokkal a személyi és tárgyi feltételekkel, amelyek alapján képesek teljesíteni a közleményben részletezett követelményeket.
- A kollégiumnak biztosítania kell legalább három középiskola programba történő bekapcsolását, melyek közül egy vállalja, hogy miniszteri engedély alapján a 9. évfolyamon a programhoz kapcsolódó előkészítő évet megszervezi.
- A kollégium vállalja, hogy a közleményben megfogalmazott követelmények alapján megszervezi a tanulók beiskolázását a programba.
- A kollégium és a 9. évfolyamon előkészítő évet megszervező középiskola vállalja, hogy 2009. szeptember 30-ig egymással együttműködve elkészíti a program megvalósítását célzó komplex pedagógiai programot, amelybe beépíti a közleményben foglalt tartalmi elemeket.
Az előkészítő évfolyam után a tanulók – amennyiben úgy döntenek és az átvétel feltételeinek megfelelnek -, a kollégiummal együtt pályázó valamelyik középiskolába átvétellel átkerülnek. A programba pályázó középiskoláknak szándéknyilatkozatban kell kijelenteniük, hogy biztosítják a tanulók átvételét.
A programba azok a tanulók vehetők fel, akik megfelelnek a program jogszabályi kereteit rögzítő, a nevelési oktatási intézmények működéséről szóló 11/1994. (VI. 8.) MKM rendelet 39/H. §-ában szereplő feltételeknek.
A pályázóknak legalább három különböző statisztikai kistérségből legalább öt – elsősorban integrációs felkészítést folytató – általános iskolával kell kapcsolatot tartaniuk. Az általános iskolák szándéknyilatkozatban vállalják az együttműködést iskolánként minél több 7-8. évfolyamos, a programba való bekerülés feltételeinek megfelelő diák továbbtanulásra való előkészítése céljából.
Előnyben részesülnek azok a pályázók, akik számszerű eredményeket tudnak felmutatni a legszegényebb, legképzetlenebb szülők gyermekei továbbtanulása területén.
A pályázatnak tartalmaznia kell
- a kitöltött, a fenntartó(k) és az intézményvezetők által aláírt pályázati adatlapot (önálló igazgatású kollégium esetén a pályázó kollégium és a vele együttműködő önálló igazgatású középiskola(k) vezetőjének, valamint fenntartójának aláírása is szükséges),
- a kollégium és a középiskolák együttműködésről szóló nyilatkozatát (önálló igazgatású kollégium esetén a pályázó kollégium és a vele együttműködő önálló igazgatású középiskola(k) fenntartójának aláírása is szükséges),
- a középiskolák nyilatkozatát a 9., előkészítő évfolyam megszervezéséről, valamint a tanulók átvételéről,
- a pályázó kollégium program-megvalósítással kapcsolatos elképzeléseinek ismertetését (max. 1 oldal terjedelemben) és
- az általános iskolákkal való együttműködésről szóló szándéknyilatkozatot.
A pályázatot legkésőbb 2009. május 31-ig (a postára adást igazoló bélyegző dátuma) egy eredeti és egy másolati példányban, postai úton kell eljuttatni az Oktatási és Kulturális Minisztérium címére (1055 Budapest, Szalay u. 10-14. Közoktatási Főosztály).
Kérjük, a borítékra írják rá: „Hátrányos Helyzetű Tanulók Arany János Kollégiumi Programja”.
A pályázatokat az Oktatási és Kulturális Minisztérium és az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet Arany János Programirodája közösen bírálja el és a pályázat eredményéről 2009. június 15-ig tájékoztatja a jelentkezőket. A határidőn túl érkezett pályázatok érdemi bírálat nélkül elutasításra kerülnek.
A pályázattal kapcsolatban további felvilágosítást kaphatnak az Arany János Programiroda vezetőjétől, Tolnai Józseftől (tel.: 06-1-235-7299, e-mail: ajp@ofi.hu), Kövendi-Veress Erika szakmai referenstől (tel.: 06-1-235-7245, e-mail: ajp@ofi.hu) és Orbán Anikó referenstől (tel.: 06-1-473-7457, orban.aniko@okm.gov.hu)
További cikkek a rovatban
Mintaiskola modellprogram pályázat
Roma Ösztöndíjprogram pályázat
Magyar Falu Program – Pályázat óvodai játszóudvar, közterületi játszóterek fejlesztésére
Magyar Falu Program – Pályázat önkormányzati tulajdonban lévő épületek fejlesztésére
Magyar Falu program – Pályázat óvoda épületének felújítására, korszerűsítésére, óvodai férőhelybővítésére
Richter Anna díj
A MARA-program kutatói ösztöndíj pályázata
Pályázat Roma Nemzetiségi Önkormányzatok informatikai infrastruktúrájának fejlesztésére
Pályázat modellprogramok támogatására (ROMA-PROGRAM-23)
Pályázat régiós hálózatosodás kialakítására (ROMA-HÁLÓZAT-23)
MRG “MARIO” program pályázat kisebbségi érdekvédelem fókuszú civil szervezetek számára
Sporttámogatás pályázat szociálisan rászoruló intézmények számára
Rászoruló kiskorú gyermekek (illetve az őket ellátó és segítő intézmények) sporttámogatása
Nemek közötti egyenlőségi index az EU tagállamaiban: Politikai kontextus és statisztikai elemzés pályázat
Személygépkocsi beszerzés támogatása kerekesszékkel közlekedő személyek részére
Közös gyerek és nyugdíjas napközi létrehozása pályázat
Csoóri Sándor program – Pályázat a népi kultúra közösségteremtő műfajainak támogatására
Pályázat óvodai komposztálók és magaságyások létesítésére, a komposztálás kultúrájának erősítésére
Pályázat (pénzügyi támogatás) alternatív vitarendezéssel foglalkozó szervezetek számára
Szülősegítő szolgáltatások támogatása pályázat
Fogyatékos személyek helyi, regionális és országos szervezeteinek szakmai programjainak támogatása pályázat
Interreg VI-A IPA Magyarország-Szerbia Program I. pályázat
HUSK-2302 pályázat a természeti erőforrások védelmére, a helyi örökség megőrzésére és közös kockázatviselésre
Pályázat egyedülálló és családos hajléktalanok személyre szabott programjainak támogatására