A Nemzeti Fogyatékosságügyi- és Szociálpolitikai Központ Közhasznú Nonprofit Kft. pályázatot hirdet „Szülősegítő szolgáltatások támogatása 2020” (SZÜLŐ2020) címmel.
A pályázati program átfogó célja a fogyatékos gyermekeket, felnőtteket nevelő szülők, családok, valamint a fogyatékos szülők részére, az ő igényeikre reagáló szolgáltatások támogatása.
Alcélok: közösségépítés elősegítése, tájékoztatás és tanácsadás, társadalmi integráció, önérvényesítés és érdekérvényesítés segítése, együttműködések és kapcsolati hálók létrehozásának ösztönzése, tehermentesítés, a szülők munkaerő-piacra történő visszatérésének támogatása, mentálhigiénés segítségnyújtás.
A pályázati program célcsoportja:
Közvetlen célcsoport: fogyatékos gyermekeket, felnőtteket nevelő szülők, családok; fogyatékos szülők.
Közvetett célcsoport: fogyatékos gyermekeket, felnőtteket nevelő családokkal, fogyatékos szülőkkel kapcsolatba kerülő szakemberek, társadalmi környezet.
TÁMOGATÁSBAN RÉSZESÍTHETŐK KÖRE:
A programra kizárólag a következő gazdálkodási formák valamelyikébe tartozó magyarországi szervezetek pályázhatnak, magyarországi célcsoporttal:
- Egyesület, alapítvány (GFO 521, 529, 565, 569)
- Egyházi jogi személy (GFO 551, 552)
- Szövetség (GFO 515, 516, 517)
A pályázat nyilvános.
A pályázat vonatkozásában fogyatékos személy:
„az a személy, aki tartósan vagy véglegesen olyan érzékszervi, kommunikációs, fizikai, értelmi, pszichoszociális károsodással – illetve ezek bármilyen halmozódásával – él, amely a környezeti, társadalmi és egyéb jelentős akadályokkal kölcsönhatásban a hatékony és másokkal egyenlő társadalmi részvételt korlátozza vagy gátolja.” (A fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló 1998. évi XXVI. törvény 4. § a) pont)
A támogatott tevékenység megvalósítási időszaka: 2020. június 1-től 2021. április 30-ig.
A pályázaton vissza nem térítendő támogatás nyerhető el. A pályázathoz önerő biztosítása nem kötelező.
A Pályázók a következő 2 szolgáltatástípusból választhatnak:
A.) Szülősegítő foglalkozások
Célja a közösségépítés, a hasznos ismeretek és információk átadása, tanácsadás, mentálhigiénés segítségnyújtás (önfejlesztési/önismereti módszerek átadása, konfliktuskezelés, szülői hivatás erősítése, harmonikus szülő-gyermek kapcsolat kialakítása, gyászfeldolgozás) kikapcsolódási lehetőség biztosítása egyéni vagy csoportos formában.
A szülősegítő foglalkozások megvalósítása történhet előadássorozatok szervezésével, mentálhigiénés alkalmak formájában, a programba beépíthetők intézménylátogatások, igény esetén támogatható az egyéni tanácsadás, a párterápia, apaklubok, testvérklubok.
A pályázók a projekt zárásaként vagy egyéb időpontban a megvalósítás során beépíthetnek egy rekreációs programelemet is a projekttervbe (pl. kirándulás, közös kulturális, sport program, stb.).
A foglalkozások megvalósítás történhet rendszeres találkozások formájában vagy pár napba sűrített intenzív alkalmak keretében is.
A mentálhigiénés foglalkozásokat kizárólag pszichológus vagy mentálhigiénés vagy a választott foglalkozástípushoz kifejezetten illeszkedő végzettséggel rendelkező szakember vezetheti.
Ebben a kategóriában maximum bruttó 100 000 Ft összegben beszerezhetők eszközök, illetve szakirodalom, melynek elsődleges célja a kölcsönzőbe történő elhelyezésükkel, a kölcsönzési lehetőség biztosításával a fogyatékos gyermeket nevelő családok vagy a fogyatékos szülők támogatása. Az eszköz és szakirodalom beszerzése azonban csak kiegészítő tevékenység lehet a pályázatban; önállóan, csak erre a tevékenységre pályázni nem lehet.
Az A.) kategóriában minimálisan igényelhető összeg 200.000 Ft, maximálisan igényelhető összeg 400 000 Ft.
B.) Komplex szülősegítő projektek
Célja: a közösségépítés révén a szervezet tevékenységi körének bővítése, területi kiterjesztése, szülősegítő hálózatok és együttműködések kialakítása, az érdekvédelmi tevékenység erősítése, a szülők foglalkoztatásának elősegítése és tehermentesítése, disszemináció, társadalmi érzékenyítés.
A B.) kategória esetében kiemelten fontos, hogy a projektterv előre mutató, jól felépített legyen; tükrözze, hogy a civil szervezet tudatosan, jól körvonalazott igényekhez igazodva végzi szülősegítő tevékenységét.
A B.) kategóriában lehetőség van eszköz és szakirodalom beszerzésére is, maximum az igényelt összeg 20%-ának erejéig, de kizárólag abban az esetben, ha ez szorosan kapcsolódik a tervezett projekthez, és azt megfelelő indoklással alátámasztják.
A B.) kategóriában minimálisan igényelhető összeg 800.000 Ft, maximálisan igényelhető összeg 1 200 000 Ft.
A B.) kategóriába tartoznak a következő támogatható tevékenységek:
- Mentorszülői tevékenység: képzés kidolgozása, adaptációja, megvalósítása. Új képzés kidolgozása vagy adaptáció esetén a próbaképzés kötelező eleme a programnak.
- Mentorszülői tevékenység megvalósítása, mely alatt a közvetlen sorstársi segítségnyújtást értjük, jellemzően egyedi esetkezelésekkel (a szülőklubok nem ebbe a kategóriába tartoznak!)
- Szervezetfejlesztés, új civil szervezetek létrehozásának támogatása a közösségépítés elősegítése és a működés hatékonyságának növelése érdekében. Ezen tevékenységet választók vállalják, hogy a megvalósítási időszak végére elkészítik a szervezet stratégiai tervét, megfogalmazzák szervezetük fejlesztési irányait.
- Megyei/kistérségi konferenciák szervezése a célcsoportot közvetlenül érintő tematikában
- Gyermekfelügyeleti rendszer kiépítése, működtetése
- Szülők foglalkoztatását elősegítő programok
- A szervezet honlapjának kialakítása vagy fejlesztése, népszerűsítése
- Filmkészítés: motiváló kisfilmek, melyek élettörténeteken keresztül vagy a szervezet létrejöttének, működésének bemutatásával a közösségépítés erejét hangsúlyozzák.
Jelen pályázatban megvalósított képzésekkel kapcsolatban kötelező feltétel, hogy a képzésnek engedéllyel kell rendelkeznie. A jelen program keretében újonnan kidolgozásra kerülő képzések esetében az engedélyeztetésnek a megvalósítási időszakban meg kell történnie. Fokozottan felhívjuk a pályázók figyelmét arra, hogy amennyiben a támogatott képzése engedélyeztetése nem történik meg a megvalósítási időszakban, az a támogatási összeg visszafizetését vonhatja maga után.
FONTOS! A pályázó szervezet 1 DB PÁLYÁZATOT NYÚJTHAT BE.
A B.) kategórián belül lehetőség van egyszerre több tevékenységtípus választására, de nem lehet egyszerre az A.) és a B.) szolgáltatástípusra is pályázni. 8.
A PROGRAM FORRÁSA
A pályázatok támogatására rendelkezésre álló keretösszeg: 29 600 000 Ft, amelyet az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Pályázat lebonyolítója között létrejövő együttműködési megállapodás fog biztosítani. Az A.) kategóriához tartozóan rendelkezésre álló keretösszeg 10 000 000 Ft, a B.) kategóriához tartozóan rendelkezésre álló keretösszeg 19 600 000 Ft.
Forrás megnevezése: Magyarország 2020. évi központi költségvetéséről szóló 2019. évi LXXI. törvény 1. sz. melléklete XX. EMMI fejezet 20/20/06 Fogyatékos személyek esélyegyenlőségét elősegítő programok támogatása.
A Pályázat kiírója fenntartja a jogot arra, hogy amennyiben valamelyik kategóriához kapcsolódóan nem érkezik megfelelő számú vagy színvonalú pályázati anyag, akkor a keretösszeget a másik kategória javára átcsoportosítsa.
Önrész vállalása nem feltétel.
Támogatás formája: vissza nem térítendő támogatás
Egy pályázó által minimálisan igényelhető és elnyerhető támogatási összeg:
A.) Kategória: 200 000 Ft
B.) Kategória: 800 000 Ft
Egy pályázó által maximálisan igényelhető és elnyerhető támogatási összeg:
A.) Kategória: 400 000 Ft
B.) Kategória: 1 200 000 Ft
Támogatás intenzitása: 100,00%
Saját forrást nem szükséges biztosítani
A PÁLYÁZAT ÁLTAL TÁMOGATOTT KÖLTSÉGTÉTELEK
Előzetesen tájékoztatjuk a pályázókat arról, hogy a nyújtott támogatás tervezésére és felhasználására az alábbi jogcímeken lehet majd kiadásokat tervezni:
Személyi jellegű kifizetések: bruttó megbízási díjak és szociális hozzájárulási adó, egyszerűsített foglalkoztatás
- Szakértők
- Szülők
- Gyermekfelügyelők
- Szervezők
Dologi kiadások és Beszerzések
- Szakértők, szülők, gyermekfelügyelők, szervezők vállalkozói díja
- Telefon költség
- Helyiség bérleti díj
- Anyagköltség
- Szállás költség
- Étkezési költség
- Utazási költség
- Képzés díja
- Nyomdaköltség
- Egyéb dologi kiadások
- Eszközök
- Szakirodalom
A projekt keretében elszámolható költségeknek a következő kritériumoknak kell megfelelniük:
- a projekt végrehajtásához elengedhetetlenül szükségesek;
- a projekt megvalósítása során merültek fel;
A ténylegesen felmerült költségek, amelyek a pályázó vagy partnere(i) könyveibe be lettek vezetve, emellett azonosíthatók, és a megfelelő bizonylatok eredeti példányaival alátámaszthatóak (a bizonylatoknak meg kell felelniük a Számviteli törvény megfelelő előírásainak). A költségvetési terv szöveges indoklásának kitöltése kötelező! A költségvetési tervnek és a szöveges indoklásnak összegszerűen egyezniük kell.
A pályázatban a következő költségtételekre NEM lehet támogatást igényelni:
- bérköltség
- működési költség
- rezsi jellegű költségek
- kamatok, illetve kamat jellegű költségek,
- veszteségek,
- későbbi kötelezettségekre,
- kétes kintlévőségekre stb. vonatkozó általános és céltartalékok.
Letölthető dokumentum
Pályázati Felhívás és Útmutató_SZÜLŐ2020
Benyújtás
A pályázatot (pályázati adatlap és a kötelező mellékletek) postai úton 1 példányban (spirálozva/fűzve), valamint elektronikusan kérjük benyújtani.
Az elektronikus benyújtás a következő dokumentumok elküldését jelenti a szulo2020@fszk.hu e-mail címre (határidő: benyújtási határidő napja, éjfél):
- Pályázati Adatlap Word formátumban
- Költségterv Excel formátumban
- Adatok Tábla Excel formátumban
- Önéletrajzok személyenként külön Word vagy Pdf formátumban
Kérjük, figyeljenek a megadott formátumokra. Az egyéb formátumokban elküldött dokumentumokat nem áll módunkban elfogadni.
Az elektronikus elküldéskor a „tárgy” rovatba írják be a pályázó szervezet nevét.
Benyújtási határidő: 2020. április 1.
További cikkek a rovatban
A Loupe Színházi Társulás arculatpályázata
Ékszertervező pályázat
Budapest főpályaudvar irodalmi pályázat
Interreg VI-A IPA Magyarország-Szerbia Program I. pályázat
HUSK-2302 pályázat a természeti erőforrások védelmére, a helyi örökség megőrzésére és közös kockázatviselésre
Független médiumok támogatási program
Út, híd, járda építése és felújítása pályázat
“Együtt Ukrajnáért” – pályázat civil szervezetek számára
Friedrich-Ebert-Stiftung Budapest – FES30 ösztöndíj
Basquiat nyomában – képzőművészeti pályázat
Az “Engedetlenség Leányiskolája” pályázata nő alkotók, női alkotócsoportok, kollektívák számára
Pályázat egyedülálló és családos hajléktalanok személyre szabott programjainak támogatására
Pályázat társasházak és lakásszövetkezetek korszerűsítésére, üzemeltetési beruházások előmozdítására, közösségi kezdeményezések ösztönzésére
A városi ipari örökség új művészeti perspektívái – pályázat fotósoknak és építészeknek
Egypercesnovella-író pályázat
Pályázat gazdasági vállalkozások kialakítására
Pályázat Budapest 150 emlékévhez kapcsolódó művészeti és kulturális projektek támogatására
Pályázat külhoni szervezetek működésének, fejlesztéseinek és eszközbeszerzéseinek támogatására
Vásáry Tamás-ösztöndíj – pályázat ifjú zenészek számára
Dózsa Imre-ösztöndíj – táncművészeti hallgatói össztöndíj
Tervezői pályázat bútor, lakáskiegészítő és textiltermék kategóriában
Terézváros díjai képző- és iparművészeti pályázat
Pályázat sportegyesületek számára
Petőfi Felhő Projekt zenei pályázat